Hasznos tippek Önéletrajz íráshoz

„Egy jól megírt szakmai önéletrajz a sikeres belépő az interjúra, kiválasztáshoz és felvételhez”

Legyen szó akár szakmai gyakorlatról, tanulásról vagy munkavállalásról, egy jól megírt szakmai önéletrajz a sikeres belépő az interjúra, kiválasztáshoz és felvételhez. Az önéletrajz legfontosabb célja, hogy sikerüljön úgy megírnunk, hogy az felkeltse az érdeklődést irántunk, és egy személyes megbeszélésre ösztönözze a munkáltatókat.

 

  • Önéletrajzodat minden esetben a megpályázni kívánt állásra szabottan készítsd el! Ha a végzettséged, szakmai tapasztalatod és személyes kompetenciáid világosan kitűnnek, ráadásul egyeznek a munkaadó elvárásaival, máris jobb eséllyel hívhatnak be állásinterjúra
  • Ha elvárt a fényképes önéletrajz, akkor jól gondold át, hogy milyen fotót választasz. Nem éppen előnyös a szórakozás közbeni pillanatot megörökítő kép, vagy ha egy családi csoportképről vágod ki magad. Csakis jó minőségű, igazolványképp jellegű, esetleg barátságos, mosolygós portréfotót válassz!
  • Fordíts kellő figyelmet a pályázati csomag tökéletes elkészítésére (külalak, helyesírás). Egy rendezett, gyorsan áttekinthető és tartalmas önéletrajz, motivációs levél a leendő munkaadód munkáját is megkönnyíti.
  • Pályázatod beküldéséhez csakis komoly e-mail címet használj. Amiben a beceneved, kedvenc színészed, kisállatod neve szerepel, komolytalanná tesz az állásra való jelentkezésed során.
  • Ne felejtsd el feltüntetni az elérhetőségeidet; pontos cím, telefonszám, e-mail cím. Ha van közösségi profilod, ami a személyiségedről, érdeklődésedről, szakmai oldaladról pozitív képet mutathat egy munkáltatónak, azokat is megadhatod (pl. LinkedIn). A munkaadók ott is szívesen megnézik a jelölteket!
  • A rövidítések kerülendők, önéletrajzodban ne használd!
  • Különösen ügyelj a terjedelemre és a lényegre törő fogalmazásra; tudd, hogy a HR-esek egy önéletrajz tanulmányozására csak rövid időt fordítanak. A megfelelően kiválasztott kulcskifejezések segítenek abban, hogy kiemelkedj a jelentkezők tömegéből. Egyre gyakoribb, hogy a munkaadók különféle adatbázisok használatával és bizonyos szakkifejezésekre keresve szűrik ki a potenciális jelölteket.
  • A tanulmányok, végzettségek, munkatapasztalatok időbeni felsorolásánál mindig a legfrissebb tevékenységtől haladj visszafelé a régebbiekig.
  • A munkatapasztalatok felsorolásánál a legfontosabb és valóban szakmai jelentőséggel bíró munkaköri feladataidat és eredményeidet tüntesd fel.
  • Az önéletrajzodat szétküldés előtt érdemes megnézetned másokkal is ellenőrzés céljából pl. karrier-tanácsadóval, barátoddal, tanároddal, karrierirodával.
  • Figyelj a formátumra! Egy állásbörzére a kiállítók standjára minden bizonnyal nyomtatott példányokat is viszel magaddal. Legyen egy friss önéletrajzod az e-mail postafiókodban vagy a felhő tárhelyen, mert bármikor jól jöhet! Olyan fájlformátumú dokumentumot küldj a toborzó munkaadóknak, melyet biztosan meg tudnak nyitni (.doc, PDF)