A Jó Motivációs Levél Titka

„… hogy megmutasd: ki vagy és mi tesz különlegesebbé a többi pályázóval szemben”

Olvasási idő 4 perc!

Senki sem szeret motivációs levelet írni, mert azt nyűgösnek érzi, pedig egy jó motivációs levél kiegészíti az önéletrajzodat.

Miért kell a motivációs levél és mi a lényege?

A lényeg, hogy meggyőzd a HR-st, add el magad! Igen, nehéz! Tekints a motivációs levélre úgy, mint egy áldásra, amely hozzásegít munkádhoz, nem pedig úgy, mint egy átokra, ami kötelező.

Az önéletrajz egy lista, a motivációs levélben viszont ki tudsz tűnni azzal, hogy magadról és a céljaidról írsz, hogy miért akarsz a cégnél dolgozni, valamint, hogy eddig milyen eredményeket értél el. Egy őszinte, korrekt motivációs levél képes lehet már az interjú előtt eldönteni az interjú kimenetelét.

Mi a célja a motivációs levélnek?

Célja egyértelműen az, hogy megmutasd: ki vagy és mi tesz különlegesebbé a többi pályázóval szemben. A másik célja pedig az, hogy a HR-es kolléga felfigyeljen rád és azonnal fel akarjon hívni.

Terjedelem és stílus

Motivációs leveled ne legyen hosszabb, mint 1 oldal. Stílus tekintetében lényegesen kötetlenebb lehet, mint az önéletrajz, fókuszált, de lazább szövegezésű elbeszélés. A szöveg ne legyen túl barátkozós, de kerüld a nagyon hivatalos megfogalmazásokat is!

Felépítés

  1. Kontakt adatok: itt jelennek meg a személyes adataid és a címzett adatai. Ennél a blokknál szerepeljen a pozíció
  2. Bevezetés: írj magadról, tapasztalataidról, kompetenciákról és jelezd, hol találkoztál az álláshirdetéssel
  3. Kifejtés: írd meg részletesen, mit gondolsz a cégről, az állásról, miért szeretnél ott dolgozni. Legyél személyes és őszinte – az olvasó fél átérezze a lelkesedésedet. Próbáld pontosan megfogalmazni, mik az erősségeid, mi az, mi miatt érdemes Téged választani. Nevezz meg múltbeli, releváns feladatokat, projekteket.
  4. Következtetés, lezárás: végezetül írd le, mik a céljaid, mi az, amit szeretnél. Ne feledd! A jó motivációs levél és így a sikeres pályázás egyik titka, hogy a megpályázott pozícióra és jellemzőire, illetve az ahhoz kapcsolódó elvárásokra szabva írd meg. Az általad írt levél csak úgy emelkedhet ki a többi közül, ha azt célirányosan fogalmazod meg, közben személyiséged egy részét is megmutatva.